De nye, strammere regler om kontanthjælp får både ledige i job og skaber social nedtur. Det er meldingen fra godt 200 sagsbehandlere på landets jobcentre i en rundspørge, som Dansk Socialrådgiverforening har foretaget, skriver Avisen.dk.
Udsigten til miste ydelser har fået stærke og jobparate ledige i arbejde, oplever fire ud af 10 socialrådgivere i undersøgelsen.
Men samtidig er kontanthjælpsmodtagere, der i forvejen slås med andre problemer end ledighed, rykket længere væk fra arbejdsmarkedet som følge af de nye regler. To ud tre socialrådgivere oplever, at de nye regler om kontanthjælpsloft og 225-timersreglen har en negativ betydning for det forløb, som borgeren er i gang med.
'Yderligere belastet'
Signalerne fra sagsbehandlerne giver anledning til bekymring, mener formand for Dansk Socialrådgiverforening, Majbrit Berlau:
- Størstedelen af kontanthjælpsmodtagerne er ikke erklæret jobparate, fordi de har andre problemer udover ledighed. Og den gruppe vil sidde fast og opleve, at de nedsatte ydelser blot er en yderligere belastning, der spænder ben for deres vej til arbejdsmarkedet.
Et flertal af socialrådgiverne i undersøgelsen - 55 procent - har oplevet, at en borger ikke har kunnet betale sin husleje. Endnu flere - 60 pct. - har oplevet, at en borger ikke havde råd til at betale sin medicin. 64 pct. svarer, at der er borgere, som ikke kan betale 'vigtige regninger.'
57 pct. har oplevet, at en borger 'havde svært ved at få mad på bordet sidst på måneden.' Og 48 pct. svarer, at 'borgerens børn var påvirket af deres forældres økonomiske situation.'
Minister undrer sig
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) tøver med at drage konklusioner på baggrund af socialrådgivernes rundspørge. Han undrer sig således over, at en stor andel af socialrådgiverne siger, at folk ikke kan betale deres husleje. Forleden kom det frem, at boligselskaberne havde sendt færre rykker ud i januar i år sammenlignet med sidste år.
- Faktum er, at det går rigtig godt på det danske arbejdsmarked, og det giver en unik mulighed for at få flere med. Det bør alle have fokus på, skriver beskæftigelsesministeren i en mail til Avisen.dk.
Troels Lund Poulsen lægger vægt på, at kontanthjælpsmodtagere fortsat får udbetalt 'et rimeligt beløb' efter indførelsen af de nye regler.
- Vi har samtidig sikret, at der er en mærkbar forskel mellem at gå på arbejde eller være på kontanthjælp. Det er sund fornuft, og jeg er sikker på, at socialrådgiverne gør deres bedste for at hjælpe borgerne i job eller over på en anden ydelse, hvis der er en varig og nedsat arbejdsevne, skriver Troels Lund Poulsen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.