KOLDING: For tredje år i træk holder Somalisk Sundhedsforbund en Somalisk Sundhedsdag , der sker en lørdag kl. 11-17 i Sundhedscenter Kolding. Formålet er at oplyse den somaliske befolkning i Trekantområdet om sundhedsfremme og forebyggelse, oplyser kommunen.
Sundhedscenter Kolding er med til at bygge broer på tværs af kultur og sundhed, mellem somaliere og det danske sundhedsvæsen. Der vil være oplæg fra nationale og internationale læger, jordemødre, sygeplejersker, tandplejere og andre relevante sundhedsprofessionelle.
Programmet rummer mental sundhed i barndom, ungdom og alderdom. Gæsterne får mulighed for at konsultere de sundhedsprofessionelle individuelt, både i forhold til undersøgelse, vejledning mm. Medarbejderne fra Sundhed og Træning deltager også i løbet af dagen, hvor de står klar med viden om de kommunale sundhedstilbud.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.