ESBJERG: Esbjerg Kommune har søgt og fået 1,1 millioner kroner til at sende udsatte børn og unge ud på oplevelser. Der er tale om børn og unge, der er tilknyttet Familiecentret og normalt ikke kommer afsted, oplyser kommunen.
Pengene kommer fra organisationen Lær for Livet, der har fået en særpulje på 10 millioner kroner fra Socialstyrelsen til at støtte aktiviteter for udsatte børn og unge. Esbjerg Kommunes Familiecenter har søgt om penge til 11 forskellige ture og oplevelser og samtlige ansøgninger er imødekommet.
Der er derfor både penge til en tur til København og to besøg i WOW Park for børn tilknyttet Familiecenter Aflastningen. Der er penge til Ungehusets højskole, og en stor sommerfest for anbragte børn og unge tilknyttet Familiecentret. Ligesom der er en uge i Lalandia, på Bornholm, i Ree Park eller Jesperhus.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.