
En ny undersøgelse af Danmarks videnscenter for køn og ligestilling Kvinfo, peger på, at beskæftigelse er et centralt værktøj til forebyggelse af negativ social kontrol blandt kvinder med indvandrer- og flygtningebaggrund.
I undersøgelsen kommer Kvinfo med en række anbefalinger til kommunerne. De lyder blandt andet på, at kommunerne bør udarbejde handlings- og beredskabsplaner mod negativ social kontrol med fokus på både børn og voksne.
Det anbefales kommunerne at gøre
- Udarbejde handlings- og beredskabsplaner mod negativ social kontrol med fokus på både børn og voksne. Handlingsplanerne skal beskrive, hvad borgerne, der har været udsat for vold og kontrol har krav på, og hvordan frontmedarbejdere skal handle i givne situationer og hvor de kan rette henvendelse for at få hjælp til løse specifikke udfordringer. Oplysning og implementering af handlings- og beredskabsplaner skal ligeledes prioriteres.
- Oprette særlige enheder eller udpege kontaktpersoner med ekspertise i negativ social kontrol for at støtte kvalitet i sagsbehandlingen. Inspiration kan hentes i København, Odense og Aarhus. Enheder eller kontaktpersoner bør også kunne bistå frontmedarbejdere med hjælp til løsning af praktiske opgaver i forbindelse med sager om vold og negativ social kontrol.
- Registrere sager om negativ social kontrol og følger udviklingen over tid med det formål at få kendskab til omfang, borger- og sagsprofiler og hvilke tiltag, der skaber resultater.
- Indsamle viden om, hvilke indsatser, metoder og redskaber der er mest virksomme til at tackle negativ social kontrol.
- Tilbyde efteruddannelse og opkvalificering af fagpersonale i kommunen (sundhedsplejersker, lærere, pædagoger, sagsbehandlere) i negativ social kontrol og forståelse af indvandreres og flygtninges såkaldte systemangst for at forbedre mødet og kommunikation mellem frontmedarbejdere og målgruppe og således, at negativ social kontrol identificeres og den rette hjælp tilbydes.
- Indgå samarbejde med civilsamfundsorganisationer såsom KVINFOs mentornetværk, der kan støtte kvinder i at bryde isolation og styrke deres netværk med henblik på beskæftigelse og bekæmpelse af negativ social kontrol.
- Afsætte midler til udvikling og afprøvning af nye forebyggelsesindsatser med fokus på mænds og drenges rolle som både udøvere af og udsatte for negativ social kontrol. Indsatserne bør arbejde med at vise mænd og drenge, hvordan også de kan have gavn af at gøre op med æresbegreber og stereotype forventninger til køn.
- Sikre, at borgere udsat for negativ social kontrol får efterværn og økonomisk støtte til genetablering efter brud med familie for at forebygge, at de vender tilbage til negativ social kontrol og andre former for vold fra partner og/eller familie og netværk.
- Involvere berørte borgere, i forbindelse med udvikling af viden, politik og løsninger på området.
Kilde: Kvinfo, Negativ social kontrol og beskæftigelse blandt kvinder med minoritetsetnisk baggrund.
Beskæftigelse har en positiv effekt
Undersøgelsen har taget afsæt i forskning, undersøgelser og interviews med eksperter, forskere og fagpersoner på området og med tre kvinder, der selv har oplevet negativ social kontrol.
Der peges blandt på, at beskæftigelse har overbevisende, positive effekter af flere grunde. Et job bryder isolationen i hjemmet, giver netværk, styrker danskkundskaber og selvværd. Ligeledes kan et lønnet job give kvinden en ny og stærkere forhandlingskraft i familien, skriver videnscentret.
Ligesådan kan et job, ifølge undersøgelsen, potentielt skabe økonomisk uafhængighed, hvilket er afgørende i situationer, hvor kvinden ønsker skilsmisse.
Beskæftigelse kan ikke stå alene
Mange interviewpersoner i undersøgelsen påpeger desuden, at beskæftigelsesindsatser skal have en helhedsorienteret tilgang, hvis de skal støtte kvinder i at komme ud af negativ social kontrol og i job eller uddannelse.
- Negativ social kontrol er en kompleks problemstilling, der også bliver påvirket af for eksempel dårlig økonomi, andre former for vold, usikkert opholdsgrundlag og manglende kendskab til egne rettigheder. Det er man nødt til også at arbejde med sideløbende med et fokus på beskæftigelse, siger KVINFOs direktør, Henriette Laursen.
apo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.